Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.04.2011 05:00 - Педагозите са с най-влошено здраве от 21 професии
Автор: elahikari Категория: Политика   
Прочетен: 325 Коментари: 0 Гласове:
0



   
Неврози, депресии и мигрени мъчат преподавателите Учителите в стрес от ученически шамари image Поведението на учениците докарва стрес и болести на учителите, твърдят синдикалисти. Страхът от шамари тормози най-много българските учители. Това призна вчера шефката на учителския синдикат към КНСБ Янка Такева по време на конференция за здравето на хората от съсловието. Близо 43% от всичките болести на родното учителство се дължат на стреса, твърди тя. Факторите, които го провокирали обаче се променяли с годините. Докато през 1994 г. специално изследване показало, че хората се страхуват най-много да не загубят работата си и от малката си заплата, то сега на първо място ги мъчи агресията и насилието в училище. Това са

 

новите кошмари на днешните педагози

 

Синдикатът направил и специално изследване, което показало, че около 8% от всички обичайни заболявания на педагозите се дължат на стреса, провокиран само от насилието. Учителите го изпитват на гърба си от страна на родители, от ученици, от директорите и от други субективни фактори, твърди синдикалистката. Безкрайният стрес според нея превръща нервната система на учителите в особено лабилна.

 

Заради него всеки четвърти преподавател получава психо-соматично заболяване, обяви и проф. Невена Цачева от катедрата по трудова медицина в Медицинския университет-София. Според проучване на Главна инспекция по труда от общо 21 изследвани професии учителската е с най-висок риск за здравето.

 

„Болестите от нерви” като неврози, различните увреждания на периферната нервна система, както и депресиите са

 

обичайните диагнози за дългогодишните педагози

 

Граничните състояние между неврологията и психичното здраве като мигрени, мениеров синдром и др. са масово разпространени между тях, смята проф. Цачева.

 

Според лидера на КНСБ Пламен Димитров към 35% от учителите имат и различни заболявания на храносмилателната система. Язви, тежки колити и гастрити мъчат повечето от тях и всички тези оплаквания вече минават за болести на самата професия. . Пет болести ги пазят от уволнение Специална наредба на здравното министерство е обявила 5 болести, при които училищните директори нямат право да уволняват или съкращават даскалите. Сред тях са исхемичната болест на сърцето, туберкулозата, онкологичните и психични заболявания, както и захарния диабет. Но при учителите освен исхемичната болест особено често се среща и диабетът. Почти 15% от тях страдат от коварната болест. Тревожното е, че диагнозата се поставя твърде късно, твърди проф. Цачева. При учителите това заболяване най-често се появява „маскирано” и те го откриват едва при пенсиониране или в края на трудовата си кариера, коментира още лекарката. Според нея в професията айсбергът на скритата заболеваемост е с много широка основа. Причината е, че учителите рядко се преглеждат при лекар или пък медиците не успяват да открият болежките им навреме.

 

Средната им възраст пък вече далеч надхвърля тази на средностатистическия българин и клони към петдесетте. Едва 3% от учителите са млади хора, признава Янка Такева. Така че влошеното здраве идва и с напредването на възрастта. . Искат бележка от психодиспансер Регионалният инспекторат в Перник поискал до 10 дни учителките от детските градини да представят актуално свидетелство за съдимост и бележка от психодиспансера, че са здрави. От 7 заведения вчера възмутено се оплакаха в КТ „Подкрепа”, че вместо да  празнуват през Страстната седмица, те трябва да тичат по ведомствата за медицински. След проверка на Маргарита Денкова, шеф на учителския синдикат към конфедерацията, се разбра, че просветното министерство изобщо не е издавало подобно разпореждане. Няколко телефонни обаждания пък ревизираха разпореждането не всички, а само новоназначените учителки да докажат, че са психически здрави. Според Денкова обаче трябва да се забрани психичноболни да учат деца, понеже не се знае кога може да се отключи болестта им. Синдикалистката твърди, че обикновено повечето учители се страхуват да признават за болестите си и  вадят медицинските само при опасност от уволнения. Макар да няма все още официално освидетелствани даскали, повечето директори коментирали, че преподавателите с психоотклонения прогресивно растат, пак заради ежедневния стрес в училище. . Миниваканции срещу стреса в школото   image Сергей Игнатов Повече на брой, но по-кратки ваканции за сваляне на напрежението от класни и контролни в училище ще въведе просветното министерство. Предложението е на министъра на образованието Сергей Игнатов, който вчера представи концепцията за нов училищен закон във Варна.

 

Той подчерта, че със сигурност учениците ще си отдъхнат няколко дни покрай Деня на будителите – 1 ноември. Експертите в просветното министерство все още не са се разбрали дали е по-добре учебната година да се измести две седмици по-рано и да започва на 1 септември. Министър Игнатов подчерта, че вече е твърде късно за такава промяна и през 2011 г. първият звънец ще бие на 15 септември според старата традиция.

 

Междувременно експертите в МОМН работят за ново съдържание на учебниците в целия гимназиален етап. Уроците в учебниците все още не са на високо ниво, но сериозни промени може да бъдат въведени от 2013 г., подчерта министър Игнатов. Според него основен акцент в новите ръководства трябва бъде електронизацията и правото на избор учениците да получават информация от различни източници. Освен това в новите учебници ще има повече уроци по бизнес и финанси. „Проблемът на системата в световен мащаб в момента е, че подготвя служители, но не и работодатели и мениджъри”, коментира просветният министър. СОНЯ АНГЕЛОВА . .



Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: elahikari
Категория: Политика
Прочетен: 1832490
Постинги: 2299
Коментари: 1477
Гласове: 1565